Як відомо, хто не хоче годувати своїх юристів, годує чужих. В останні роки ця американська мудрість стала зрозуміла і сучасним російським підприємцям. Час дикого ринку і побудови бізнесу виключно на особистих контактах закінчилося, настав час правого дозволу неминуче виникаючих проблем, а з ним гостро постало питання про найбільш ефективний спосіб забезпечення юридичної безпеки компанії. Розглянемо позитивні і негативні моменти трьох найбільш популярних форм взаємодії бізнесу і юристів.

1. Штатний юрист.

Варіант найбільш популярний, але не в силу своєї ефективності, а скоріше в силу звички. Він найбільш зрозумілий для нашого менталітету, хоча в силу сучасних реалій найменш вигідний. Безперечними плюсами такого варіанту є хіба що гарне знання діяльності вашої компанії і постійне знаходження на робочому місці. Такий варіант прийнятний і підходить для великих компаній. Для малого і навіть середнього бізнесу його гідності раз перекреслюються істотними недоліками, а саме:
— утримання штатного юриста тягне за собою цілий ряд додаткових витрат, таких як податкові та соціальні відрахування, оплата фактично неробочого часу (відпустки, лікарняні тощо), підвищення кваліфікації, створення робочого місця, придбання правових систем;
— юрист широкого профілю, що мають глибокі знання у всіх галузях (податковому, трудовому, цивільному, адміністративному праві), явище настільки ж рідкісне, як і дороге. Тому для вирішення всіх питань компанії приходиться або містити роздутий юридичний відділ або все одно звертатися за разовими юридичними послугами;
— розірвати трудовий договір зі штатним юристом, коли інтерес в його послугах відпав, досить складно і вимагає додаткових витрат.

2. Разові юридичні послуги.

Найбільш дешевий варіант з трьох розглянутих, адже фактично оплачується лише конкретні послуги і тільки тоді, коли вони актуальні для замовника. Крім того, для виконання конкретної роботи можна знайти вузького фахівця, який спеціалізується на вирішенні проблем аналогічних вашим.
З іншого боку разовий юрист не знайомий зі специфікою діяльності саме вашого підприємства, в силу чого не може розглядати всю проблему в комплексі. Істотним мінусом звернення до юриста за наданням разових послуг є і той факт, що таке звернення відбувається, коли проблема вже виникла і загрожує серйозними наслідками бізнесу. Виходячи з характеру такої взаємодії, юрист позбавлений можливості запропонувати необхідні заходи, щоб запобігти проблему на ранніх стадіях.

3. Юридичний аутсорсинг.

Явище на російському ринку юридичних послуг досить молоде, але вже набирає популярність, як і IT аутсорсинг, оскільки поєднує в собі плюси двох попередніх варіантів, але при цьому дозволяє уникнути їх недоліків. Про it-аусторсинг на upgoing.ru вже писалося, кому цікаві наскільки це вигідно прогуляйтеся по цій статті.
Що ж являє собою юридичний аутсорсинг і в чому він виграє на ринку юридичних послуг?
Дана форма взаємодії являє собою надання юридичних послуг на абонентській основі, коли замовник сплачує певний пакет послуг (юридичне консультування, судове представництво, договірна робота і т. д.) незалежної юридичної компанії.

Аутсорсингова компанія при цьому самостійно організовує робочий процес, забезпечує своїх юристів правовими базами, робочими місцями, транспортом. Замовник оплачує тільки безпосередньо юридичні послуги, тягар податкових, соціальних і трудових обов’язків по відношенню до працівників з нього, таким чином знімаються.
У той же час, аутсорсингова компанія, оскільки вона постійно веде юридичне забезпечення діяльності компанії, добре знайома із специфікою діяльності і може вирішувати проблеми в комплексі, а також вживати необхідні заходи для запобігання їх виникнення.

Аутсорсингова компанія, як правило, містить у своєму штаті вузьких фахівців у різних галузях права, що дозволяє вирішувати юридичні задачі найбільш грамотно і ефективно.
Оскільки позаштатне юридичний супровід здійснюється на підставі звичайного цивільного договору, розірвати такий договір або змінити його умови значно простіше, ніж у випадку з трудовими відносинами.
Який би з розглянутих варіантів юридичного супроводу вашого бізнесу ви не вибрали, сподіваємося, він буде оптимальним для вас та дозволить забезпечити правову безпеку з мінімальними витратами.

Схожі записи